18 03 2012

Zeytinyağlı yiyemem deme!Bu fasulye başka fasulye :)

Fasulye diyip geçmeyin!Fasulyenin 80 çeişiti olduğunu biliyormuydunuz?Çalı fasulyesi, Ayşe kadın fasulyesi gibi isimlerle adlandırılan çeşitleri vardır. Kurutulmuş halde de dermason, horoz, barbunya, boncuk, şeker, göbekli, börülce (karnıkara), Dombay fasulyesi diye adlandırılan çeşitleri de vardır.

Gelgelelim zeytinyağlı taze fasulye nasıl yapılır?Bir kere kenarlarındaki kılçıkları çıkarılarak ayıklanır. Böyle adamın ağzına ip gibi gelmeyecek!Ortadan ikiye kırılır,(çok sosyetiğim diyorsan bıcakla da ayır )bol suda yıkanarak temiz suyun içinde bırakılır.Orta boy tencereye yağ koyulur tahmini 2 bucuk yemek kaşığı ya da yok yok en iyisi göz kararı abartmamak şartıyla :D. Rendelenmiş 1 baş soğan, rendelenmiş domates koyulur.Domates koyacaksanız salça koymayın gerçekten insanda tat kaçınmasına sebep oluyor yahu.Ya salça koy ya domates ne gerek var ikisini bi arada koymaya.Suyun içinden çıkar taze fasulyeleri , tuz ve 1 kü şeker ilave et,10-15 dakika kısık ateşte su ilave etmeden tahta kaşıkla karıştırılarak fasulyelerle domates soğanın iyice harmanlanması ve suyunu çekmesi için bekle. Sonra fasulyelerin üzerine bir parmak çıkılacak şekilde sıcak su eklenerek pişmeye bırak.Bir parmak çıkılcak fazla değil yoksa ne domates tadı gelir ne fasulye.lütfen tarife uyalım.Pişen fasulye yemeği söndürülür ve soğumaya bırakılır.

Not : Bütün zeytinyağlı sebze yemekleri tencerenin kapağı açılmadan soğumaya bırakılırlar. Eğer taze fasulye düdüklüde pişirilecekse de aynı şekilde. 1 su bardağı sıcak su eklenir, 15 dakika kaynatılır.

Televizyon dizilerinde ve filmlerinde sıkça rasladığımız sahnedir,fasulye kıran kadın sahnesi.Ne kadar havalı olduğunu görüyorsunuz yani.Bir de yanına pirinç pilavı ve cacık yaparsanız çok cici olur.Bir de isteğe göre kıymalı da yapılabilir.Fasulyeleri tencereye atmadan önce domates ve soğanla kavurun.En pratik sebze yemeğidir!Bütün zeytinyağlı yemekler aynı bu mantıktadır.Pırasa,karnıbahar ve niceleri.Afiyet olsun cankuşlar.

39
0
0
Yorum Yaz